Så byder Vendsyssel Knivmagerlaug igen velkommen til Knivtræf i Nord - Danmarks største knivtræf på Knivholt Hovedgaard, Hjørringvej 180, 9900 Frederikshavn
Denne gang i dagene 9.-10. maj 2026, Lørdag 10-17 Søndag 10-15
Kom og mød Sebastian Klein
Sebastian tildeles nemlig titlen “Årets Knivbærer 2026” for sit store arbejde med naturformidling til store og små. Titlen og tilhørende kniv overrækkes lørdag kl. 11.00
Vi er også værter for Dansk Knivforenings knivkonkurrence “DM i kniv” hvor vinderen offentliggøres lørdag kl. 14.00
Søndag kl. 14,00 offentliggøres vinderen af Vendsyssel Knivmagerlaugs knivkonkurrence “VM i kniv”.
Begge konkurrencer er åbne for alle - se mere på de to foreningers hjemmesider.
Vi har aktiviteter både inde og ude.
I gården stiller vi den store grill op hvor man kan få smagsprøver på stegt vildt.
Vores hus-smed (det kan vi vist godt kalde ham efterhånden) Bjarne Rasmussen fra Sønderjylland viser hvordan man smeder en knivklinge - det er altid et tilløbsstykke når Bjarne smeder og fortæller.
I vestladen stiller Vendelbuerne en skydebane op og alle er velkomne til at komme og prøve kræfter med bueskydningens kunst.
Indenfor handles og udstilles der. Der er stadepladser med alt hvad hjertet begærer til knivmageriet, flotte håndlavede knive, udstilling af knivsamlinger, arbejdende stande, kunsthåndværk, læderarbejde og meget mere.
Vi glæder os til at ser jer, enten igen eller for første gang.